Yüksek Yoğunluk Odaklı Fraksiyonel Ultrason Yöntemi İle Cilt Kırışıklıkları Ve Yaşlanma Etkisini Azaltmak Mümkün

Image Description

Yüksek Yoğunluk Odaklı Fraksiyonel Ultrason Yöntemi ile Cilt Kırışıklıkları ve Yaşlanma Etkisini Azaltmak Mümkün

Cilt Nedir?

Erişkin bir insanda yüzey alanı 1.9 m2’lik alan kaplayan ve toplam vücut ağırlığının % 15 ini oluşturan, vücudumuzun iskelet sisteminden sonraki en geniş organı olan cilt, zaman içinde yaşlanmaya maruz kalır.

Cilde mekanik direnç kazandıran bileşen keratinin, cildin en üst tabakası olan epidermisin yapısında miktarı yüksektir. Epidermisin altındaki dermis tabakası ise daha kalındır ve yapısında sinirler, kan damarları, cildin sıkı ve gergin olmasını sağlayan ve yaşlanmaya bağlı olarak azalan kolajen ve cilde esneklik kazandıran elastin proteinleri bulunur.

Kişinin anatomisine göre değişmekle beraber 1 cm2′ lik bir deride;

*Ortalama 10 kıl follikülü, 15 yağ bezi,

*100 ter bezi, yarım metre kan damarları,

*2 metre sinir, 3000 adet duyu sinir sonlanması,

*200 ağrı algılayan sinir sonlanması,

*25 adet basınç algılayan sinir organı,

*2 adet soğuk algılayan sinir organı

*12 adet sıcak algılayan sinir organı bulunmaktadır.

Cildimiz Neden Yaşlanır?

20 yaşından sonra, her yıl dermal kolajenimizin % 1 oranda azalır. Elastin ve kolajen proteinlerinin kimyasal yapısında, cildin esnekliğini kaybetmesine ve kolayca deforme olmasına, dolayısıyla kırışıklıkların ortaya çıkmasına neden olan, ipliksi yapıdaki bu proteinler kalınlaşmaya ve yumak şeklinde bir yapı oluşturmaya başlar.

Yaşlanma, ciltte fibroblast sayısında azalmaya ve su kaybına yol açar. Ciltteki ölü hücrelerin dökülerek ciltten uzaklaşma süreci yavaşlayarak, ölü hücrelerin ciltte birikmesi ve zamanla kalınlaşmasına neden olur. Bu cilt kırışıklığına yol açar.. Ciltteki yağ hücrelerinin zamanla küçülmesi ve cilt altındaki yağ tabakasının incelmesi de cildin gerginliğini kaybetmesine neden olan süreçlerden biridir.

Ortalama 25 yaş arasında ciltte başlayan değişikliklerden bazıları:

*Yüzeyde daha az ölü deri tabakası bulunur.

*Su tutucu moleküllerin sayısında azalma olur. Bu da kolajen ve elastini sararak birbirine yapışmalarını ve nemli kalmalarını sağlayamamaya neden olur.

*Her 10 yılda bir, pigment üreten hücreler yüzde 20 oranında seyrelir, melanin üretimi artarak yaşlılık lekelerinin ortaya çıkmasına neden olur.

*Kolajen ve elastin üretiminden sorumlu fibroblast adı verilen hücreler pasifleşmeye başlar.

*Güneşe maruz kalan ciltlerde, deriyi korumaya yarayan bağışıklık hücreleri daha fazla tahrip yaşanır.

*Cilde sağlamlık veren kolajen lifleri kalınlaşır, kırılganlaşır ve sayılarında yılda yüzde 1 oranında azalma gözlenir.

*Cilde esneklik veren elastin lifleri sayılarını kaybeder, sıkılığını kaybeder ve kolayca kopar.

* Kolajen ve elastin liflerini bir arada tutan zemin maddesi incelir.

Yüksek Yoğunluk Odaklı Fraksiyonel Ultrason Yöntemi ile Cilt Kırışıklıkları ve Yaşlanma Etkisini Azaltmak Mümkün

Bu aşamada Yüksek Yoğunluk Odaklı Fraksiyonel Ultrason lazer tedavisi uygulanarak, fibroblast sentezi, cildin oksijen alışverişi ve kolajen üretimi arttırılmasını sağlıyoruz.

Çalışma mekanizması, cildin alt katmanlarında noktasal ve çizgisel ya da göz çevresi gibi hassas alanlar için uygulanan bölgeye göre yüzeysel olarak ısı bölgeleri oluşturularak, cilt bağ dokusunu güçlendirmeyi hedefliyoruz. Güçlenen bağ dokusu cildin daha sağlıklı olmasını ve gerilmesini sağlar, bu şekilde germe etkisi gerçekleştiriyoruz.

Yüksek yoğunluk odaklı ultrason olan Fraksiyonel HIFU sistemi ile kesişen 1000 ultrason enerji ışını yüksek hassasiyetle ciltte hedeflenen derinliğe odaklı göndererek, yağ asitlerinin parçalanmasını stimüle etmek için yağ doku derinliğine kadar kademeli termal etki oluşmasını sağlıyoruz. Hasarlı bölgelerde (ör: kırışıklıklar) doku onarımı sağlar. Lazer ışını cilt dokusunun derinliklerine penetre ettiğinde, fibroblast sentezini başlatır, cilt dokusunun oksijen alış verişini ve ciltteki oksijen oranını arttırır. Bu sayede yeni kolajen üretimi stimüle edilmiş olur ve hücre yenilenme oranını artar ve daha hızlı epitel doku yenilenmesi olur. Bu şekilde cilt daha yumuşak, sıkı ve genç bir görünüme sahip olur. Cildin elastikiyetini arttırır. Tedavi edilen bölgeyi şekillendirir ve yeniden yapılandırır.

Yüksek Yoğunluk Odaklı Fraksiyonel Ultrason lazer tedavisi, cilt yaşlanmasına bağlı olarak 4 – 6 seans arasında yaklaşık 45 dakikalık uygulama yapılabilmektedr. Ağrısız,ameliyatsız ve doğal germe etkisi sağlayan bir yöntemdir.

Online Randevu

Hızlıca online randevu alarak tüm işlemlerinizi daha hızlı tamamlayabilirsiniz...

Randevu Al
Image Description
SVG

Adres

Harbiye Mahallesi Teşvikiye Cad. İkbal İş Merkezi No.17 Kat:2 Şişli /İstanbul

SVG

Telefon

0 541 767 00 66