Labiaplasty – Vaginaplasty

Image Description

Labia Minora Hipertrofisi

Labia Minora hipertrofisinin yani – vajen küçük dudakların büyük olması – cerrahi olarak düzeltilmesinde pek çok kesi tekniği tanımlanmış olmakla birlikte hemen hepsi aynı sonucu vermeye hizmet ederler. Ameliyat sedasyon altında ve lokal anestezi ile yapılır. Hastaya ameliyat sırasında antibiyotik tedavisi başlanır ve antibiyotik ve NSAI tedavi operasyondan sonraki bir hafta boyunca devam eder.

En sık kullanılan kesilerden bir tanesi S kesi olup bu kesi sayesinde son derece elastik olan bu dokuda kontraktürler oluşması önlenmiş olur. Amaç yukarıda da belirtildiği gibi tam olarak simetrik labia minoralar oluşturmak değildir.

Sınıflandırılması 1993 yılında Talita Franco tarafından yapılmış olup:

  • Type I: 2 cm den küçük
  • Type II: 2-4 cm arası
  • Type III: 4-6 cm arası
  • Type IV: 6 cm den büyük

Tersine labialardan büyük olanının yine bir miktar büyük bırakılması ileride cinsel ilişki sırasında oluşabilecek problemleri önler. Kesiler daha sonrası alınması icap etmeyen sütürler ile dikilirler.

Bazı labia minora hipertrofilerinde clitoral prepuce’da da büyüklük olabilir. Eğer labia minora reduksiyonu yapılır ancak klitoristeki problem giderilmezse işlem sonrası klitoris bir mikropenis gibi görülebilir. Böyle vakalarda labia minora reduksiyonu sırasında klitorisin her iki lateralinden fusiform eksizyonlar yapılarak bir düzeltme yoluna gidilmesi gerekir. Bu bölgenin anatomisinin iyi bilinmesi ameliyat sonrasında klitorisin tam merkeze getirilmesini sağlamak açısından önemlidir.

Operasyon sonrası ilk 15 gün hastalar için zor olabilir. Ağrı kesici ilaçlar hastaların ağrısını azaltır. Ancak bu dönemde en önemli şey hastaların küvette yıkanmaması (duş önerilir) ve 1-1.5 ay cinsel ilişkide bulunmamalarıdır.

Vajinal Operasyonlar

Vajina daraltma (vajinoplasti) nasıl bir operasyondur?

Vajina estetiğinde iç dudak operasyonu (labioplasti) nasıl yapılır?

Online Randevu

Hızlıca online randevu alarak tüm işlemlerinizi daha hızlı tamamlayabilirsiniz...

Randevu Al
Image Description
SVG

Adres

Harbiye Mahallesi Teşvikiye Cad. İkbal İş Merkezi No.17 Kat:2 Şişli /İstanbul

SVG

Telefon

0 541 767 00 66

İlginizi Çekebilir