Bariatric Cerrahi (Sarkma)

Image Description

Bariatric cerrahi çeşitli vasıtalarla aşırı kilo vermiş hastalarda vücuttaki sarkıklıkları düzeltmeye yarayan bir estetik operasyonlar dizisidir. Diyet ve/veya cerrahi yöntemlerle vücut ağırlığının 1/4 veya daha fazlasını veren hastalarda özellikle bu kilo verme işlemi hızlı olmuşsa, çeşitli bölgelerde sarkıklıklar ve kontur deformiteleri ortaya çıkar. Bu sarkıklıkların en çok rahatsızlıkı oluşturdukları bölgeler hem erkek hem de kadın hastalarda aynı bölgelerdir ve şu şekilde sıralanabilir:

1. Yüz ve Gıdıda Sarkma

Genç hastalarda yüze yağ enjeksiyonları orta yaş ve üzeri hastalardaysa yüz germe yöntemleri kullanılabilir. Çene altı bölgede ise en uygun yöntem boyun germedir.

2. Memelerde Sarkma:

Sarkıklığın derecesine ve altta kalan yağ miktarına göre erkeklerde pseudojinekomasti ameliyatı veya meme germe işlemi kadınlarda ise protezli veya protezsiz mastopeksi yani meme dikleştirme işlemi uygulanır.

3. Karın Sarkması:

Yine sarkıklık miktarıyla orantılı olarak değişik ölçülerde karın germe ameliyatı yapmak olasıdır. Sıklıkla bariatric cerrahi hastalarında mini karın germe yapılamayacağı gibi bazan circumferensiyal yani çepeçevre karın germe ameliyatı da uygulanabilir.Tüm bu germe işlemleri esnasında gerektiği takdirde üst karın ve bel bölgesine liposuction işlemi yapılabilir.

4. Kol Sarkması:

Kolun özellikle dirsek ile koltuk altı arası kısmındaki sarkmalar özellikle dekolte veya kısa kollu kıyafet giyen bayanları çok rahatsız edilebilir ve bu bölgeye liposuction ve/veua kol germe işlemi uygulanabilir.

5. Uyluk Sarkması:

Uyluk sarkması tum üst bacakta circumferensiyal olabileceği gibi (yani iç uyluk, ön uyluk, basen bölgesi, ve posterior uyluk) bunlardan sadece bir tanesinde de sarkma olabilir. Sarkmanın miktarına ve hastanın deri kalitesine göre uygun işlem seçilir.

6. Popo Sarkması:

Gluteus maksimus kaslarının tonuslarını kaybetmesine bağlı olarak popo tümseği kaybolur ve hastaya yandan bakıldığı zaman popo kıvrımlarının üzerinden aşağı doğru sarkmış görünümde ve düzdür. Popo germe ameliyatı ve uygun hastalarda popo protezi konması gerekebilir.

Bariatric cerrahi ameliyatları çok ciddi cerrahi işlemlerdir ve pek çok estetik ameliyattan farklı olarak hem uzun süren ameliyatlardır, hem hastanın uzun süre hastanede kalması gerekir hem de ciddi bir biçimde yaşamı tehlikeye atar. Bu tür risklerinden dolayı tüm işlemlerin tek bir operasyon ile bitirilmesi hemen hemen imkansız gibidir. Her ne kadar hastaların isteği sıklıkla tüm işlemin bir kerede bitirilmesi yolunda olsa bile doğrusu ameliyatların uygun şekilde bölünmesi ve gerekirse 2-3 hatta daha fazla seans ameliyatla düzeltilmenin yapılmasıdır.

Online Randevu

Hızlıca online randevu alarak tüm işlemlerinizi daha hızlı tamamlayabilirsiniz...

Randevu Al
Image Description
SVG

Adres

Harbiye Mahallesi Teşvikiye Cad. İkbal İş Merkezi No.17 Kat:2 Şişli /İstanbul

SVG

Telefon

0 541 767 00 66