Selülit Tedavisinde Ameliyatsız Uygulamalar

Image Description

Vücut bölgesinde kan dolaşımı yavaşlamış olan ve deri altında düzensiz ve aşırı yağ birikimi ile birlikte deride portakal kabuğu görünümü ve çukurcuklarla seyreden selülite, hormonal faktörler de dahil olmak üzere, pek çok faktör neden olabilir. Ayrıca, deride ince ve kalın kılcal damar çatlamaları göze çarpıyorsa, kronik venöz (toplardamarlardaki kan basıncı) yetersizlik ve varislerle beraber seyredebilir.

Selülite Östrojen Hormonu Neden Olabilir?

Selülite neden olan birçok faktör olduğu düşünülmektedir. Selülitler; kronik venöz (toplardamarlardaki kan basıncı) yetersizlik ve varislerle beraber seyredebilir. Bu durumda deride ince ve kalın kılcal damar çatlamaları göze çarpar. Kan ve lenfatik dolaşım bozukluklarının selülite neden olduğu bir gerçektir. Bu yüzden tedavinin bir bölümünü, dolaşım bozuklukları ile mücadele oluşturur. Mikrodolaşımın yeterli olmaması hormon enzim sistemindeki çeşitli problemler selülit nedenlerinden olabilir. Ayrıca selülit oluşumunda hormonal faktörlerin rolü de tartışmasızdır.

Deri ve yağ dokusundaki düzensiz görünümü tanımlayan selülit, en çok kadınlarda gözlemlenir. Çünkü, genellikle kadınlarda ergenlik döneminden sonra başlar ve hamilelik, menstruasyon ve menopoz dönemlerinde artış gösteren selülitin başlamasında ve ilerlemesinde en önemli hormonlardan birisi östrojendir. Bu yüzden selülit en yoğun şekilde kadınlarda görülür; ergenlik döneminden sonra başlar ve hamilelik, menstruasyon ve menopoz dönemlerinde artış gösterir. Bunun dışında genetik yatkınlık da selülite neden olan etkenler arasında yer alır.

Beslenme Alışkanlıkları ve Egzersizin Selülite Etkisi

Dengesiz beslenme alışkanlıklarında yağ ve karbonhidratların aşırı tüketimi, gereğinden fazla tuz tüketimi ve yeterince lifli besinler tüketmeme, dengesiz diyet listeleri de selülitin artışına neden olur. Vücutta su tutulmasına neden olan tuz ve doymuş yağlar, cildi sıkılaştıran kollajen dokuyu parçalayarak selülite neden olur. Hareketsiz yaşam şekli, sıkı giysiler ve yüksek topuklu ayakkabılar; baldır kaslarında disfonksiyona ve azalmış kas pompalama mekanizmasında hasara yol açar. Bu da venöz dolaşımın azalmasına ve dolayısıyla selülite neden olur. Mikrodolaşımı ve doku oksijenlenmesini azaltarak serbest radikal oluşumunu artıran sigara, yağ metabolizmasını etkileyen alkol tüketimi de selülitin oluşumuna neden olur.

Selülitin Evreleri

Selüllitinizin olup olmadığını anlamak istiyorsanız; aşağıdaki evreleri takip ederek bunu öğrenmeniz mümkün.

Cildi sıkıştırmamız durumunda dahi portakal kabuğu görünümünün oluşmaması.

Cildi iki parmağımız yardımıyla sıkıştırdığımızda portakal kabuğu görünümünün oluşması.

Ayakta dururken gözlemlenen portakal kabuğunun, yatar pozisyonda kaybolması.

Yatarken bile portakal kabuğunun kaybolmadığı durum.

Artan tıkız dokunun sinirler üzerine yaptığı baskıyla selülit ağrılı hale gelebilir

İdeali Kombine Tedavi

Tüm medikal tedavilerde olduğu gibi öncelikle doğru iletişim kanalıyla kişinin ihtiyacı belirlenerek, selülit tedavisinde de güvenirliği olan, etki mekanizmasını kanıtlamış cihazlarla tedavi etmeyi tercih ediyoruz. Kişinin ihtiyacını doğru şekilde belirledikten sonra, tek ya da kombine tedavi yöntemleri ile soruna çözüm üretmek ve kalıcılığını maksimum seviyeye çıkarmayı hedefliyoruz.

Kişinin ihtiyacı ve beklentisi doğrultusunda, tek bir tedaviden ziyade kombine tedavi modelleri tercih edilebilinir. Kişinin yaşam stili hakkında görüşme gerçekleştirilir. Selülitin neden kavranmaya çalışılır. Yoğun tempoda çalışma hayatı hareketsiz bir yaşamı tetiklemiş olabilir ya da dengesiz beslenme şekli veya tüketilen su miktarı, daha önce geçirilen hastalıların tümü hakkında detaylıca hastanın özelinde gözlem yapılır.

Selülit tedavisinde Mezoterapi Uygulaması: Hem bölgesel zayıflama, hem de selülit tedavilerinde kullanılan bir yöntem mezoterapi işleminde, tedavi doğrudan problemli bölgeye minimum dozda 1-2 hafta aralıklarla yapılır. Deri altına doğal bileşenlerden elde edilen yağı eritecek ve dolaşımı düzenleyecek bir karışım, çok ince iğneler yardımıyla enjekte edilir. Mezoterapi mikrodolaşımı düzelterek dokuda ödem oluşumunu önler, yağları parçalayıp yağ nodüllerinin küçülmesini sağlar.Bozulmuş bağ dokusunu yeniden yapılandırarak selülit görünümünde düzelme sağlar.

Selülit tedavisinde Trilipo Radyofrekans Uygulaması: Etkisi kanıtlanmış Radyo Frekans enerjisi ile yağların çözülüp salınması sağlanır. Radyo Frekans yağ hücrelerini ısıtarak içeriğindeki depolanmış yağın sıvı yağ olarak salgılanmasını artırarak kolajen liflerin sıkılaşmasını ve uzun dönemde de kollajen yenilenmesi sağlar. Dinamik kas aktivasyonu sayesinde kas liflerine yaptığı uyarı ile kaslarda tonus artışı ve sıkılaşma görülür. Trilipo uygulamamalarının etkinlik ve güvenilirliği klinik olarak kanıtlanmıştır, tüm deri tiplerinde uygulanabilir. Uygulama kısa sürer, güvenilir ve etkilidir, uygulamanın hemen sonrasında da günlük yaşam aktivitelerine geri dönülebilir.

Selülit tedavisinde İdeal Kombine Uygulamalar: Kişinin ihtiyacına göre mezoterapi ile trilipo radyofrekans tedavisi kombine olarak uygulanabilmektedir.

Online Randevu

Hızlıca online randevu alarak tüm işlemlerinizi daha hızlı tamamlayabilirsiniz...

Randevu Al
Image Description
SVG

Adres

Harbiye Mahallesi Teşvikiye Cad. İkbal İş Merkezi No.17 Kat:2 Şişli /İstanbul

SVG

Telefon

0 541 767 00 66