Plastik Cerrahi Uygulamalarının Sigarayı Tamamen Bırakmanızda Etkili Olduğu İspatlanmıştır

Image Description

Estetik Plastik cerrahi uygulamaları, insanların sigara içmeyi bırakmalarına yardımcı olur: Araştırmaya göre, hastaların % 25'inde plastik cerrahi uygulamaları öncesinde plastik cerrah ile gerçekleştirdiği postop muayene öncesinde sigarayı bırakma isteği doğduğu görülmüştür. Nikotin, kan akışını kısıtlar ve cildi iyileştirmeyi durdurduğundan, operasyon sonrasında hastalara bir ay boyunca sigarayı bırakmaları tavsiye edilir.

Kanada'da yapılan bir araştırmaya göre plastik cerrahi uygulamaları, halkın sağlığı için sigarayı bırakma konusunda tetikleyici bir unsur olduğu belirtiliyor. Çalışmadaki insanların % 25'i tamamen sigarayı bırakıyor; Günlük sigara içme oranı ise % 40 durduruluyor. Yüzde 70'i ise gerçekçi olarak sigarayı bırakmayı düşünmelerini sağladığını belirtiyor.

Plastik cerrahi alanını bazılarınca gerçekçi olmayan güzellik algısı yaratıldığını savunurken, araştırmalar sigara bağımlılığından kurtulmayı sağladığını ortaya koyuyuor. Estetik cerrahi uygulamalar, psikolojik olarak özgüveni artıran ve yaşam kalitesini yükselten özellikle aile ve iş yaşamında daha pozitif bakışa sahip olmayı sağlayarken, hayati önem taşıyan sigara bağımlılığına da son vermeye yardımcı oluyor.

Araştırmalar sonucunda edinilen bulgular, sigarayı bırakmayı tetikleyen ve özgüven sağlayan plastik cerrahi alanında benzeri görülmeyen bir patlamaya yol açtığı ve 2017 yılında Amerikalıların kozmetik işlemlere 16 Milyar Dolar harcadığını göstermiştir.

Uygulamalar sonrasındaki iyileşme sürecinde vücutta sağlıklı kan dolaşımı olması gerekir. Bununla beraber nikotinin kılcal damarları küçülttüğü ve bunun sonucunda kan akışında azalma olduğu görülmüştür.

Plastik cerrahlar, genel sağlık nedenlerinden dolayı hastalardan sigarayı bırakmalarını rica eder. Bununla beraber, çalışmalar, kozmetik uygulamalar sonrasında yaklaşık bir ay sigara içmemenin oluşması ihtimal komplikasyonları önlediğini ve sigara içinle içmeyen arasında büyük fark olduğunu ortaya koymuştur. Yaklaşık yüzde 20 ile 40'lık bir fark vardır.

Vancouver üniversitesi'nde yapılan bir araştırmada sigara içen yaşları 40 ve üzeri , meme dikleştirme, yüz germe ve vücut şekillendirme uygulamaları yaptıracak olan hastaların muayene sonrasında sigarayı bırakmaya ikna oldukları belirtilmiştir.

Online Randevu

Hızlıca online randevu alarak tüm işlemlerinizi daha hızlı tamamlayabilirsiniz...

Randevu Al
Image Description
SVG

Adres

Harbiye Mahallesi Teşvikiye Cad. İkbal İş Merkezi No.17 Kat:2 Şişli /İstanbul

SVG

Telefon

0 541 767 00 66