Meme Küçültme ve Kanser

Image Description

Meme kanseri kadınlarda kansere bağlı ölümlerin en çok görülen ikinci sebebidir. Dünya sağlık örgütüne göre her yıl bir milyondan fazla yeni meme kanseri teşhisi koyulmaktadır ve buna teşhis koyulmadan kaybedilen hastalar dahil değildir.

Meme kanseri tanısı erken dönemde koyulabilirse tedavi edilebilen bir kanser türüdür ve eğer yeterince erken tanı koyulabilirse tüm memenin alınmasına bile gerek kalmaz. Ancak sıklıkla tanı daha geç dönemlerde koyulur ve durum bu olduğunda da memenin tamamen alınması, koltuk altı lenf nodu disseksiyonu yapılması ve ardından hastanın kemoterapi ve/veya radyoterapi görmesi gerekir. Tüm bu dönemin ardından da hastaya değişik yöntemlerle meme rekonstrüksiyonu yapılması gerekir. Ancak yapılan en iyi rekonstrüksiyon bile hastanın gerçek memesinin korunması kadar güzel bir sonuç veremez.

Özellikle meme kanseri riski yüksek kadınlar örneğin annesi, teyzesi, veya kızkardeşi meme kanseri olan kadınlar gibi, bu durumdan dolayı daha stresli bir hayat sürerler. Uzun yıllar boyunca bu tür durumlar için tek opsiyon profilaktik mastektomi olmuştur.

Radikal elektif mastektomi oldukça ciddi bir ameliyat olup tüm meme dokusunun deri hariç çıkartılması ve meme dokusu yerine protez yerleştirilmesi işlemidir. Ancak yöntemin hem estetik sonuçları mükemmel değildir, hem de hastanın meme dokusu tamamen çıkartıldığı için özellikle genç bayanlarda hamilelik sonrası süt verilmesine engel olur. Bu nedenlerden dolayı yüksek meme kanseri riski taşıyan pek çok kadın elektif profilaktik mastektomi yapmaktan kaçınmaktadırlar.

Yüksek Risk Altındaki Kadınlar Seçenek Var mı?

Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Danimarka ve İsveç’te binlerce kadın üzerinde yapılan bir çalışmada meme küçültme operasyonunun (reduction mammoplasty) yüksek meme kanseri riski olan kadınlarda meme kanseri oluşumunu belirgin derecede azalttığı görülmüştür. Bu çalışmaya göre Plastik Cerrahlar tarafından yapılan bir meme küçültme ameliyatı meme kanseri oluşma riskini %50-70 azaltmaktadır. Bu çalışma hem heyecan verici hem de umut verici bir çalışmadır. Yüksek meme kanseri riski olan kadınlara bir başka opsiyon tanımak ve onların kendi sağlıklarını koruma yönünde provaktif bir adım atmalarını sağlamak hem hasta hem de cerrah için bir hediyedir.

Meme Kanseri Riskini Nasıl Azaltır?

Bu çalışmanın sonucunda meme kanseri riski taşıyan kadınlarda meme dokusu ne kadar fazla ise meme kanser hücresine dönüşme riski olan meme hücrelerinin de o kadar fazla olduğu görülmüştür. Bir başka deyişle ne kadar meme dokusu alınırsa o kadar meme hücresi de alınmış olur bu da meme kanserine dönüşme ihtimali olan hücrelerin sayısını azaltır.

Profilaktik Mastektomi Ameliyatı Daha İyi Değil Midir?

Profilaktik mastektomi ameliyatı meme küçültme ameliyatıyla karşılaştırıldığında meme kanseri riskini %90 azaltır ancak 0 değil. Bu nedenle pek çok kadın hem memesinin tamamını feda ederken hem de 0 garanti alamıyorsa ve aynı zamanda genç aktif bir hastaysa yani memelerinin estetiğini ve süt verme fonksiyonunu kaybetmek istemiyorsa profilaktik mastektomi o kadar da çekici bir ameliyat haline gelmemektedir. Halbuki meme küçültme ameliyatı hem memeye çok daha güzel bir estetik görünüm verir hem de hastaların pek çoğunda doğum sonrası süt verme faaliyetinde herhangi bir problem görülmez.

Meme küçültme ameliyatı kişinin hem memelerini korumasını sağlarken hem de meme kanseri olması riskini çok büyük oranda azaltır ki bu kadınlar için çok önemlidir. Ayrıca hem yüksek meme kanseri riski taşıyan hem de geçmişte de meme küçültme ameliyatı yaptırmayı düşünmüş olan büyük memeli hastalar için bu daha fazla umut verici bir işlemdir.

Meme Küçültme Ameliyatı Ekstra Güvenlik Kalkanı Sunar.

Yukarıda bahsedilen bilgilere ek olarak meme küçültme ameliyatının bir diğer avantajı da erken tanıya izin vermesidir. Cerrahın ameliyat sırasında meme dokusundaki değişiklikleri görebilmesinin yanında tüm meme küçültme ameliyatları sonrası çıkartılan meme dokusu biyopsi amacıyla patoloji kliniklerine gönderilir (hastada yüksek risk olup olmadığına bakılmaksızın).

Bu açıdan bakıldığında hasta yüksek meme kanseri riski taşısa da taşımasa da meme küçültme ameliyatı sonrası çıkan parçaların biyopsisi sonucu kendisinde kanser hücresi olup olmadığını öğrenebilecek ve belki de memesini kaybetmeden çok erken bir tanıyla başlamakta olan bir meme kanserinin üstesinden gelebilecektir.

Online Randevu

Hızlıca online randevu alarak tüm işlemlerinizi daha hızlı tamamlayabilirsiniz...

Randevu Al
Image Description
SVG

Adres

Harbiye Mahallesi Teşvikiye Cad. İkbal İş Merkezi No.17 Kat:2 Şişli /İstanbul

SVG

Telefon

0 541 767 00 66